Uzmanlığa Ramak Kalmış Acil Servis Kıdemlisinin En Sık Yaptığı Hatalar 1/2

Uzmanlığa Ramak Kalmış Acil Servis Kıdemlisinin En Sık Yaptığı Hatalar 1/2

- Bölüm: Dahili Aciller
1885
Uzmanlığa Ramak Kalmış Acil Servis Kıdemlisinin En Sık Yaptığı Hatalar 1/2 için yorumlar kapalı

‘Seni kollarıma almak için sabırsızlanıyorum’

Timberlake

kıdem
Güce Ramak Kala

Kıdem Üstü

Birden sonra iki, ikiden sonra üç, üçten sonra dört ve devamını zaten öğrenmiş olarak yaşıyoruz. Ama yetmiyor. Bu temel bilgiye sahip olmak acil serviste hata yapmamızı engellemiyor. Kıdem arttıkça bilgi de artıyor, doğrusal analiz çizgisel mantıkta terlediğinde görünen köy kılavuz istemiyor.
Uzmanlığa ramak kalmış kıdemli belki de çöm kıdemliden daha çok hata yapar. Özgüven sorumluluk almayı sever ve sorumluluk alındıkça kumarbaz tatlar ağızda ev kurar. Bu yazı risk almayı seven bilgili kıdemlinin olası hataları üzerine suda kelime kaydırdı.

  • Hipertrofik ölüm: Büyük şeyler doğruyu, küçük şeyler yalanı hatırlatır. Ama bu doğru değildir. Fil fareden daha mı gerçektir. Bir de şu cepheden yaklaşalım. Senkop hastasının EKG’sinde V2S+V5R progresyon toplamı >35 mm veya D1R >10 mm ise hasta hipertrofik kardiyomiyopati kıskaçları içinde gemilerini batırıyordur ve ekokardiyografi için acil beyaz çarşafından servis mavi çarşafına aktarılmalıdır.  
Senkop Hastasında Korkulması Gereken Hipertrofik EKG
Senkop hastasında korkulması gereken hipertrofik EKG
  • Öksürük ve kadınlar: Bu okuma işi pek faydalı. Geçenlerde çok sevdiğim arkadaşım Balajiji ile Tıp Çay Merkezinde anlamlı bir sohbete giriştik. Kendisi hanımların kardiyak şikayetlerinin atipik olabileceğini ve öksürük ilişkili semptomların kalbe vurgu yapabileceğini söyledi. Bunu duyduğumda kendimden geçtim ve gözlerim kafamın iki yanına gitti-geldi. Dün gece nöbetindeki öksürüklü teyzenin neden troponin değerinin yüksek olduğunu o an anladım. Dirençli öksürük kardiyak belirteçlerin tek başına nedeni olabilir dostlarım, unutmayalım.
  • Minör hemoptizi umursanmayabilir: Türk filmleri çoktan işi çözmüş ortaklar. Gençler üzüldü mü kan öksürür bu hareketli görsellerde. Filmlerin sonunda sadece tombul ve gözlüklüler değil hemoptiziler de ölür. Minör-major fark etmez tehlikeli belirteçlere gebedir bu kan. Derhal fenalaşabilir hastalar, kuru şeritleri düz çizebilir. Akciğer damarlarının görüntülenmesi zordur ve çoklu disiplin yaklaşımı gerektirir. Uzmanlığa ramak kalmış kıdemli bu hastaları taburcu etmek isteyecektir. Konsültanların bol bol merdiven inip çıkmasını sağlayın.
  • Kardiyojenik pulmoner ödeme morfin: Her ne kadar oksijen ve nitrogliserin akut kardiyojenik pulmoner ödem hastasında ana sütü gibi tertemiz olsa da, morfin ile ilgili benzer istihbaratımız yok. Üstüne üstlük bu gereksiz keyif verici nitrogliserinin etkisini azaltmakta. Uzmanlığa ramak kalmış acil servis kıdemlisi kanıtlanmamış usta-çırak bilgilerini bir kenara bırakmalı.
  • Nöroleptik malign sendrom akla gelmeyebilir: Psikiyatrik hastalar rencide edici ilaç kullanımı altında yaşar. Vücudu yoran bu yük sonunda hayatı tehdit eden palalara dönüşür. Nöroleptik Malign Sendrom (NMS) bunlardan biri. Antipsikotik kullanımının ilk yedi günü içinde başlayan hipertermi, hipertansiyon, taşikardi, takipne, rijidite, bradirefleksi, stupor ve mutizm akla köşeyi dönen NMS’yi getirmeyebilir ama getirmelidir. Rabdomiyoliz, miyoglobinüri, metabolik asidoz ve yaygın intravasküler koagülasyon diğer istenmeyenleri. Psikiyatrik hastalar zihinsel kuyularda kaybedilmemeli.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cato INR 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

night Anaton gözlerini açtı. Günışığı göz kapaklarının arasından gözlerine ve ağrıyan beynine ulaştı, beyni alev alacakmış gibi hissetti bir an. Bütün akşamdan kalmalıkları sona erdirecek bir akşamdan kalma hali. Yüzü sızlıyordu. Azıcık nefes alabilmesini sağlayan burnu dışında yüzünde hiçbir şey kalmamıştı sanki. Ağzından nefes alabilirdi ama Menata’nın (Meskalined gezegenindeki bir tür alkollü içecek) ekşimiş tadı vardı dilinde. Her tür yanlış maddeyle doldurduğu midesi ise kurşun gibi ağırlaşmıştı. Sabah pişmanlığını gidermenin tek yolu Şemik dinlemekti ve uzunçaları çalıştırdı. 

 
Ağız, eGitar: Çağdaş
Davul: Altuğ
Beste, güfte: Şemik
Kayıt: Elazığ Süt Kalesi Stüdyoları
Hıdır Kaptan’a kayıt desteği için teşekkürler
 

Kış Aşkı